Mobil Uygulama Satın Almak

Dünyada 2012 yılı için beklenen mobil uygulamalara yapılan harcamanın 26.1 milyar dolarlık hacme ulaşacağı bekleniyor. Gittikçe daha fazla mobil uygulamalara para harcıyoruz.

Tabi platformlar arasında uygulama satın alma oranları da faklı. iPhone ve iPod Touch kullanıcılarının %45’i her ay en az bir uygulama satın alıyor. Bu oran play store için %19 gibi düşük bir oranda kalıyor.

Ayrıca iOs için uygulama geliştiricileri sayısı android için yazılım geliştirenlerin tam 4 katı. Bu fark uygulama sayılarında da benzer. Google Play Store’da 430.000 uygulama varken Apple App Store’da 615.000 uygulama bulunuyor. Satış rakamlarında da android geride kalıyor. Google Play Store’daki uygulamların %72’si ücretsiz. Apple App Store’da bu oran %46.

Artık cep telefonu alırken bir platform da satın alıyoruz. Telefon boyutu, ekran kalitesi, kamerası, şarj süresi elbette baktığımız özellikler fakat ilk önce platform seçiyoruz. Önce Android seçiyoruz ondan sonra telefon özelliklerine bakıyoruz. Çünkü akıllı telefonu akıllı yapan çalıştırdığı uygulamalar. Bir iphone’dan app market’i  çıkarın geriye hiçbir şey kalmaz. Aynı şey Android için de geçerli.

Şu anda mobil işletim sistemi pazarını Android domine ediyor. Bunda birçok markanın birçok modelde, geniş fiyat aralığında android tabanlı telefon üretmesi etkili oluyor. Şu sıralar Android mobil işletim sistemi pastasının %50’lik dilimini kapsıyor. Fakat yine de app store karlılığına ve kalitesine ulaşabilmiş değil. Apple uygulamaları çok sıkı kontrollerden geçiriyor. Google ise kolektif değerlendirmenin daha uygun olacağı görüşünde.

Gelelim başlığın işaret ettiği konuya. Mobil uygulama satın almak. Türk kullanıcıları buna pek hazır değiller gibi. 1$ vermek yerine reklamlara ve kısıtlı bölümlere katlanıyorlar. Ben HTC Incredible S aldığımdan beri mobil uygulamalara para harcıyorum. Yaklaşık 50$-100$ aralığında para harcamışımdır. Ama bu uygulamalar telefonumu daha verimli kullanmamı, eğlenmemi, yeni deneyimler kazanmamı sağladı.

Ayrıca bunun bir ekosistem olduğunun farkındayım. Birileri uygulamalara para vermezse bu sistem gelişemez. Çoğunuz “Cute The Rope” oyununu biliyorsunuzdur. 0,98$ gibi bir ücretle satın aldım ama en azından 30$’lık eğlendirmiştir beni 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.