iPhone 5 Satışa Çıkınca Neler Olur?

İlk iphone tecrübem, yani elime ilk aldığım iphone bir arkadaşımındı. Haritalar açıktı ve dokunmatik deneyimine hayran kalmıştım. Bende Samsung Galaxy Spica vardı ve bu fark doğal, iphone’un yaklaşık dörtte biri fiyatına almıştım.

Neyse iphone sahipleri çoğalmaya başladı. Bu doğaldı çünkü gerçekten çok başarılı bir ürün. Sadece başarılı değil, çekici, hem kullanımda hem verdiği histe çok farklı bir telefon. Daha sonra herkes iphone 5 beklerken iphone 4s ile karşılaştık. İşlemci hızlandı, kamera iyileşti “siri” denen asistan eklendi vs..

Bir süre sonra çevremdeki insanların sanki yazılım günceller gibi iphone güncellediğini gördüm. Yani herkes de mi 4s olur. Bu iphone 4 lere ne oldu? Çöpe mi attınız? Ve bu telefon sahiplerinin en azından Türkiye’de, telefon işlevi ve oyundan başka bir kullanım amacı yok gibi. 3-4 kişi tanıyorum mesela sadece “alo” diyen. 2.000 TL bir telefona verip sadece “alo” diyorlar.

iPhone 5 çıkınca yine aynı şeyi bekliyorum. Millet aç susuz kalsa da alacaklar iphone 5 lerini. Geri kalmayacaklar. Almasınlar mı? alsınlar tabi ki. Benim bunları yazma amacım tüketici davranışlarına dikkat çekmekti. İktisat’ta tüketicilerin “rasyonel” davranacağı kabul edilir. Yani aynı hizmeti alabilecekleri bir ürüne 2 kat daha fazla para vermezler. Peki iphone aynı işlevi mi sunuyor? Kesinlikle hayır, bir statü göstergesi iphone, aynı zamanda bir kulüp gibi. Apple’cılar diyebiliriz. Bir ürünün somut faydasından başka bir de yaşattığı his, giderdiği gerginlik vardır. Bu yüzden “alo” demek için iphone alanlara “rasyonel” davranmadınız diyemiyoruz.

Samsung Galaxy s3 ile, htc one x  iphone a yakın deneyim verebilmeye başladılar. Peki bu iphone piyasaya sürüldükten ne kadar zaman sonra oldu? iphone 5’in devrimsel özellikler getirmesi gerekiyor. Bence çıtayı yükseltecektir elbette fakat bir iphone 4 gibi sektörü yönlendiren bir ürün olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.