Hiç Kullanmadığınız Bir Şeyi Tasarlamak

Arayüz tasarımı yapıyorsanız bunu birileri kullanacak demektir. Her kullanıcı farklı deneyimlerle arayüzünüzü kullanacak. Kimisi office programında usta, kimisi programcı, kimisi bakkal, kasap olacak.

Bir arayüz tasarladıktan sonra kesinlikle onu kendimiz de kullanmayı denemeliyiz. Tabi makul olanı kullanıcı testleri yapmaktır ama her bütçede proje için bu mümkün olmuyor. Ama benim tavsiyem abinizi, ablanızı, kuzeninizi, arkadaşınızı arayüzler kullanırken izleyin. Ne kadar farklı davrandıklarını göreceksinizdir. Hiç beklenmedik ve şaşılacak hareketler yapabiliyorlar, ben şahit oldum.

Aşağıdaki grafik bir psikiyatri merkezinden alınma. Randevu alınmak için gerekli numaraları göstermeye çalışıyor. Toplamda 3 adet numara var. Bu numaraları tek tek rakamlar düşecek şekilde animasyonla düşürüyor ve kısa bir süre sonra diğer numarayı düşürmeye başlıyor.

Ben buradaki numarayı telefonda tuşlamaya çalışırken 2 defa animasyonun başa gelmesini bekledim. Çünkü numaralar tek tek düşüyor siz yazarken (özellikle dokunmatik klavye ile) diğerleri düşüyor ve kayboluyor. Bunu bir defa kullanmayı deneseydi herhalde hatayı önceden görebilecekti. İşte yine siteye hareket katılması için yapılan rezilliklerden biri.

Web sitelerindeki metinletin, grafiklerin neden böyle uçuşup saçıldığını hiç anlayamadım. Bunun sebebi durağan sayfalardan animasyon destekli teknolojilere geçildiğinde bir görmemişlik yaşandı. Sırf yapılabiliyor diye insanlar animasyon yapıyorlar üstelik bu kullanımı daha da zorlaştırıyor bazen, hatta düşük konfigürasyonlu bilgisayarlarda sorun çıkarabiliyor.  Bunları 4 sene önce de konuşuyorduk ama hala bunu aşamayanlar var.

Ben sizin kullanabildiğiniz arayüzler yapın demiyorum. Siz zaten çok komplike arayüzleri kullanabilirsiniz. Ama en azından bir deneyin, siz biraz da olsa sorun yaşıyorsanız son kullanıcı neler yapmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.