Zaman Zaman

Tasarım olgusunun ne kadar “trend” bir şey olduğunun kanıtı. Tasarım ile ilgili bir yayın, kitap genelde döneminin tasarım trendlerini yansıtır. Bu örnekteki bir web tasarım eğitim programı. Günümüzün tasarım trendlerinden ne kadar farklı değil mi?

Bunu zamanında biz okuyorduk. Belki de arkadaşımın dediği gibi “tasarımını çıktı alıp yastığımın altına koyardım”. O zamanlar belki de çok havalıydı. Yeni yetişen tasarımcılara “vay anasını” dedirtiyordu.

Kullanıcının ihtiyaçlarından çok kendi tasarım zevklerini yerine getiren tasarımcılar, bugün tasarladığınız şeyler belki 10 sene sonra size de çöp gibi gözükecek. Ama kullanılabilir, amaca uygun bir arayüz her zaman işe yarar.

Kullanılabilir bir arayüz tasarımının modası geçmez mi? Elbette geçer, dün bilgisayar kullanıyorduk, bugün tablet, akıllı telefon. Dokunmatin deneyimi kullanılabilirlik adına çok şeyi değiştirdi. Ama sadece uygulamada değiştirdi. Temel felsefe yine aynı.

Mantık şu; eğer güzel gözüken ama kullanışsız bir sayfa tasarlarsanız, bugün de kullanılabilir değildir, yarın da kullanılabilir olmayacaktır. Ama bugün kullanılabilir bir arayüz tasarımı en azından bugün kullanılabilir olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.