Yaratıcı Düşünce Süreci

Henüz aşağıdaki kitabı bitirdim;

“Beyninizi kamçılayın : Nasıl daha yaratıcı olursunuz”
– Roger von Oech

Normalde kişisel gelişim kitaplarına karşıyımdır. Belki benim okuduklarım denk gelmiştir; bana şunu yap, bunu gözlemle, şöyle yapma gibi tavsiyeler veren kitaplar çekilmez oluyor. Bir beden dili kitabı okumuştum zamanında. İşte bacağınızı böyle yapın, karşıdaki elleri birleştirirse geriye yaslanın falan filan hatırlamıyorum bile. Beden dili namına hiçbir şey öğrenmedim o kitaptan.

Eğer bir şeylerin tarifini alacaksam o konudaki kaynak kitabı alırım. Eğer kişisel iletişim sorunlarım varsa iletişim ile ilgili bir kitap alırım. Kişisel gelişim deyince benim hayalim hep “beni düşündürmesi” olmuştur.

Yukarıdaki kitabı Carrefour’dan aldım 7tl miydi neydi. Şans verdim. Beklediğimden iyi çıktı. Birçok konuda düşündürdü beni okurken, devam eden günlerde de hakkında düşüneceğim konular yarattı bana.

Kitabın ana teması “yaratıcı düşünce tarzı”. Genelde bir kitap okuduktan sonra 1 sene geçtiğinde akılda çok az şey kalır. Bu sizin zihinsel kalıplarınız ile ilgilidir. Anna Karanina okuyup bir kadın kocasını aldatabilir ya da okuyan bir erkek karısından şüphe edebilir. Suç ve Ceza’da aslında kimsenin sevmediği, topluma zarar birini öldürmenin ahlaki değerlerini sorgularız.

Neyse, kitaptan aldıklarım;

  • Hatalar, başarıya götüren ödüllerdir.
  • Yaratıcı süreç için kafamızdaki kalıpları esnetmeliyiz. Olaya esprili bir şekilde yaklaşıp muzip şeyler uydurmalıyız.
  • Başarılı olmak yaratıcı sürece negatif etki yapar.
  • Bir problemi iyice araştırdıktan sonra bekleyin. Günlük aktivitelere yönelin. Balık tutun, sinemaya gidin. Yaratıcı fikirler boş zihinlerde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.