Tasarımı Güzel Olsun

Bir ürünün tasarımı ne kadar önemlidir? Sırf tasarım için kullanılabilirlikten taviz verilebilir mi? Diyelim TV kumandası üretiyoruz. Bu uzun ve dar kumandalar gözümüze hoş gelmiyor ve yeni bir tasarım arıyoruz. Tasarımcının aklına kare bir kumanda yapmak geliyor ve tasarlıyor. Sonuç çok güzel, bir tasarım harikası. Peki kumandayı kullanacak insanlar geniş bir kumandayı nasıl kullanırlar? Tek elle tuşlara ulaşmak zor olurdu. Hatta düğmelerin yerleri değiştiği için alışılmış kumanda sırasından farklı olurdu.

Yukarıdaki örneği kime söylerseniz söyleyin evet tasarım kullanılabilirliğe müdahale edemez der. Peki kullanılabilir tasarlanmış bir aletin/aracın illa güzel tasarımlı mı olması gerekir? Eğer güzel tanımı herkes için aynı olsaydı evet derdim.

http://web.archive.org/web/20001019030902/http://adidas.com/

Yukarıdaki İnternet adresine tıklarsanız, adidas.com’un 19 Ekim 2000 tarihli görüntüsünü görürsünüz. Evet bu Adidas’ın sitesi. Bu günün trendlerinden ne kadar yoksun değil mi? Çok sıradan görünüyor. Peki 10 senede ne değişti? Süper yaratıcı tasarımcılar mı yetişti veya adidas’ın şimdi daha çok parası var da daha yetenekli tasarımcılar ile mi çalışıyor?

Muhtemelen bu tasarım zamanında gayet normal ya da normal üstü değerlendiriliyordu. Tasarımcılar tasarımlarla besleniyor. Trendler değişiyor tasarımcıların beğendiği tasarımlar git gide daha üst seviyeye çıkıyor. Fakat bu yükseliş çoğunlukla tasarımcıların, yani bu işin mutfağında olan kişiler için geçerli. Son kullanıcılar sizin “oofff tasarıma bak” dediğiniz tasarım için kayıtsız kalabilir, hatta çok amatör olduğunu düşünebilir.

Babam toplasanız 2-3 site görmüştür hayatında. Ben ona çok çok güzel bir tasarım göstersem (güzelden kasıt tasarımcılar arasında bile çok güzel bir tasarım) tepkisi ne olur? Benim düşüncem kayıtsız kalmasıdır. Babamı nasıl kazanabilirsiniz? Ona sadece bir metin kutusu ve buton sağlayın ve doldurtun. Yapabileceğiniz budur.

Benim bunları yazmamın nedeni güzel tasarıma gerek olmadığını söylemek değil. Kullanıcı arayüzü tasarımının tasarımcının yeteneklerine bırakılması sorunudur. Tasarımcıların doğuştan kullanılabilirlik bildikleri varsayılıyor. Arayüz tasarımı tasarımcı tekelinde olmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.