Neden Mavi?

Arkadaşımla birlikte bir firma açmıştık. (Kısa süre sonra da kapattık) Aldığımız ilk işlerden biri, havuz temizlik malzemeleri satan bir firmaydı. Genel teması havuz, mavi, sağlık gibi şeylerdi. Logoları, dükkanın tabelası da benzer renklerdeydi. Biz de siteyi mavi tonlarda tasarladık. 10 tane aynı işi yapan firma gelse 8’ine bu uygulanır.

Biz web sitesini yaptık ve ücreti tahsil edeceğimiz günlerde bizi ofislerine çağırdılar. Gittiğimizde şirketin sahibinin oğlunun Amerika’dan döndüğünü öğrendik. Bizle görüşmek istiyormuş. Kendisi yeni MBA yapmış Amerika’da ve gelmiş. Tabi MBA’nın gazı ile bizle görüştü.

İlk sorusu şuydu “neden mavi?”. Bu “neden sanat?” gibi bir soru. Yapraklar neden yeşil? Ayakkabılar neden kahverengi? Bu soruya verebileceğimiz en basit yanıt, havuz sitesinin gelende mavi olması beklenirdi. Evet biz tasarımı çok özgün yapmadık, günün trendlerine uyduk, hatta trendlerin altında biraz kaldık sayılır. Ne renklerin psikolojiye etkilerini düşündük, ne de fontların okunabilirliğini. O zamanın modern tarayıcılarında istenen şekilde gözükmesini sağladık.

Zaten biz de bunun üzerinde bir şey vereceğimizi söylemedik. Zaten böyle bir şeyi 1.000 tl’ye nasıl satın almayı bekliyor anlamıyorum. Neyle neyi satın almaya çalışıyor.
Bize taze MBA mezunumuz “ben olsam bu parayı size vermezdim” dedi. Biz de “biz sizinle anlaşmadık” dedik. Çünkü biz taahhüt ettiğimiz şeyi yerine getirdik.

Neden mavi sorusuna verilebilecek tam bir yanıt hala yok. Bunu en profesyonel seviyede yapan firmalar için de böyle bir belirleme yapılamaz. Yani “sizin siteniz kesinlikle kırmızı olmalı” diyemezler. Belli bir kurumsal kimlik oluştururken bunu tercih ederler. Bu tercihtir ve bizim yaptığımız tercihten temelde bir farkı yoktur. Sadece işin içine psikolojik etkileri ve tüketici tercihlerini de katarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.