Natural User Interfaces

“Doğal kullanıcı arayüzü” olarak çevrilebilir. Genel anlamda kullanıcı arayüzlerinin gerçek hayatta beklenen şekilde tasarlanması ve davranmasıdır. Realism, kullanıcı arayüzlerinin gerçek hayattaki karşılıkları şeklinde olmasını önerir. Yani bir DJ yazılımı arayüzü, DJ konsolu gibi tasarlanabilir, bu da kullanıcıya çok tanıdık gelir ve arayüze çok hızlı adapte olur.

Doğal kullanıcı arayüzünden beklenen ise; arayüzün gerçek hayattaki gibi tasarlanması ve aynı zamanda gerçek hayattaki gibi tepki vermesidir. Klasik kullanıcı arayüzleri gerçek nesnelerden ziyade temsili imajlar içerir. Mesela gerçek hayatta bir link’e tıklayamayız veya resmi farklı kaydedemeyiz. İlk kullanıcı arayüzleri komut istemcileri idi. Komutların ve yazım şekillerinin ezberlenmesi gerekiyordu. Klasik kullanıcı arayüzleri ise komutlara karşılık gelen imajlar, nesneler ile işlevleri yerine getirir.

Direct Manipulating, kullanıcı arayüzlerinin gerçek hayattaki karşılıklarına benzer şekilde davranması, tepki vermesidir. Bir butona bastığınızda görünümünün değişmesi veya ses çıkarması örnek verilebilir. Kullanıcı arayüzleri gerçek hayattakine yakın hızda tepki vermelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.