Lütfen Siteye Radyo da Koyun

Web sitesi geliştirenlerin korkulu rüyası bilgisiz ama bazı fikirleri olan müşterilerdir. Mesela bir müşterim benden özel yurt sitesine Karadeniz radyosu koymamı istedi. Şaşırdım, anlam veremedim. Nedenini sorduğumda gün içinde girip dinlemek istediği söyledi. Diğer bir firmasının web sitesinde bu var ve orayı radyo dinlemek için kullanıyor. Tabi ki müşterime durumu izah edip bu fikirden vazgeçirdim. Ama biraz daha katı fikirli biri olsaydı herhalde koymak zorunda kalacaktım.

Böyle müşteri tiplerinden biri de firmanın patronunun internetle ilgilenen oğlu, yeğeni, kızıdır. Siz siteyi yaparsınız ve tek tük bilgisiyle size gelip bazı şeyler söyler. Genelde boş şeylerdir. Mesela; “canlı renkler olsun”, “profesyonel gözüksün”, “güzel olsun” gibi sözler söylerler. Herhangi bir yerinden tutulamayacak, havada kalan sözlerdir.

Kesinlikle müşterinin süreçten izole tutulmasını ima etmiyorum. Ama ben doktora gidiyorsam, orada patron doktordur. Ben İnternet’ten okuduğum yarım yamalak bilgimle ona “bence kanser” diyemem. En fazla yapacağım nedir? Doktor değiştirmek.

En sevdiğim müşteri tipi teyze kızımın kocası oldu şimdiye kadar. Bana emlak şirketi açtığını ve web sitesi istediğini söyledi. “Olur yaparım” dedim. Bana, “ben bilmiyorum, nasıl uygunsa öyle yap” dedi. İşte budur. Müşteri işe hiç karışmasın demiyorum ama eğer bilgin yoksa boşuna laf kalabalığı yapma. Çünkü söyleyeceğin her salakça şeyin cevabını onlarca kere verdik biz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.