Herkes İçin Web Sitesi

Özellikle ülke çapında kullanılacak web projesi yaparken düşülen bir yanılgı var; “herkes için”. Böyle bir şey imkansıza yakın bir istek. Çeşitli nedenlerden dolayı çok genel ve popüler olsa da web projenizi herkes kullanmayacak. Dünyada Google ve Facebook’u kullanmaya on milyonlarca insan var (Çin, Brezilya).

Ben de web projeleri hakkında düşünürken aynı yanılgıya düştüğümü fark ettim. Alışveriş sitesi yapsaydım hepsiburada gibi yapardım herhalde. Her şey olsun içinde, herkes girsin. En popüler benim girişimim olsun.

Zaten günümüzde all in one siteler popülerliğini yitirmiş durumda. (Yahoo, Mynet, Süperonline, e-kolay) Tabi ki Yahoo ve Mynet büyük kitleler tarafından kullanılıyor ama portal amacı ile değil. E-posta, oyunlar, arama motoru gibi. Dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerine bakarsak da bunu görebiliriz. Google, Facebook, Youtube)

Üstelik hedeflenen grup sayısı arttıkça projenin gidişatı da gittikçe zorlaşacak ve hantallaşacaktır. İşin ticari yönüne gelince benim gerçekleştireceğim küçük bir girişim belli bir grubu hedef almalıdır. Sadece bilgisayar programcıları veya sadece balıkçılar gibi. Niş pazarlama imkanları da google, facebook sayesinde oldukça kolaylaştı. Facebook ile yerel ve ilgi alanlarına göre reklam verebilirsiniz. Google’da bildiğiniz gibi adwords ile oldukça yüksek geri dönüşü olan reklamlar sunmaktadır.

Ben herkesin kullandığı web sitesi yapmak istemiyorum. Çünkü bu tek maça büyük para basmak gibi. Oysa fokus grupları daha az riskli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.