Fitts’s Law (Fitts Kanunu)

Kısaca arayüz elemanı ne kadar yakınsa ve ne kadar büyükse o kadar kolay ulaşılır. Bununla ilgili bir formül de var ama bu kadar ince hesap yapacaksanız aratıp bulabilirsiniz. Arayüz elemanının boyut ve yakınlığının yanı sıra şekli de önemlidir. Örneğin; dikine ve ince bir elemana daha zor tıklanır.

Ekranın kenarlarına yakın elemanlara daha kolay tıklanır. Çünkü mouse işaretçisini isteseniz de ekranın dışına taşıramazsınız. Bu nedenle kenara ne kadar yakınsa o kadar iyidir. Kullanıcı sol üstteki bir butona tıklamak için oraya hızlıca bir hamle yapabilir. Fazla hamle yapsa da mouse oralarda kalacaktır. Tabi ki bu dokunmatik ekranlı cihazlarda aynı olamayabilir. Çünkü bu tip cihazlarda kenarlar tıklaması zor alanlardır. Fakat sürüklenecek elemanların kenarlara sürüklenmesi yine kolaydır çünkü dışarı çıkılamaz.

Ekranın köşeleri de çok önemlidir. Çünkü iki kenara da yakınlardır.

Dairesel menü arayüzleri mesafeleri kısalttığı için daha hızlı ulaşım sağlanır. Fakat yapılan araştırmalar görsel algımızın daha çok satır satır görmeye eğilimlidir.

Ayrıca fare işaretçisinin hemen altında açılan menüler de daha kolay ulaşılabilirdir. Çünkü işaretçinin fazla hareket etmesine gerek yoktur. Açılır menülerin sağda veya solda açılması dikey menülere göre daha kolay tıklanılabilirdir. Açılır menüler işaretçinin dikey hizasında olmalıdır. Bu ulaşımı kolaylaştırır.

Ufak hedefler çevresinde boşluk isterler. Çünkü kullanıcı yanlışlıkla diğer bir işlevi çağırabilir. Bu çok hayati bir işlev de olabilir. Bu nedenle özellikle hayati işlevleri çağıran klavye kısa yollarını da yan yana harflerden seçmemek gerekir.

Bazen küçük hedefler daha iyidir. Hayati işlevleri çağıran arayüz elemanlarının küçük tercih edilmesi önerilir. Bu yanlış çağırmaları engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.