Bırakın Kullanıcılar Belirlesin

Bir gün mimar büyük bir yapı çizer ve inşaatı tamamlanır. Sıra çevre düzenlemesine gelmiştir. Çevre düzenleme işi ile ilgilenen kişi mimara gelip “kaldırımları nasıl belirleyelim” diye sorar. Mimar da “siz sadece çimleri ekin” der. Böylece sadece çimler ekilir ve büyürler. Orada yaşayan insanlar çimlerin üzerinde kendilerine gidiş yolları yaratırlar. Bir süre sonra üzerine basıla basıla şekil alan yollar olmuşmuştur. Sonra mimar bu yolların üzerine taş döşemiştir. Tamamen kullanıcıların istediği gibi.

Ama şöyle de bir konu var; kullanıcılar bazen kendileri için en iyi olanı seçmeyebilirler. Bunun en büyük savunucusu yakın zamanlarda Steve Jobs idi. Henry Ford’un da bu konuda bir sözü var; “Eğer insanlara ne istediklerini sorsaydım benden daha hızlı koşan atlar isterdi”.

Bazı kesimlerde web sitelerini aptal biri için tasarlamayın, insanlar zekidir ve çeşitli arayüzlere adapte olup öğrenebilirler.

Çeşitli yaklaşımlar var. Hiçbiri yanlış şeyler söylemiyor ama bunların arasında nasıl bir denge kurulacak muamma. Bu da kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik uzmanlarının işi oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.