Az ya da Daha Az

Kullanıcıların web sitelerindeki metinleri okumaktan pek keyif almadığı çok bilinen bir durum. Tabi ki sitesine göre değişir bu durum. Wikipedia ve bir porno sitesinin kullanıcıları aynı oranda metine alerjili değillerdir.

“Az” bazen daha çoktur. Kullanıcılar sitenize bilgi almaya veya alışveriş yapmaya geliyor olsun, en kısa zamanda işlerini bitirmek isterler. Bu çok ya da az kitap okuyan kişiler arasında değişmez. Sadece aşırı dikkatli kullanıcılar (ki bunlar azınlıktadır) sitedeki tüm talimatları okurlar.

Zaten kullanıcı sitede her adımda talimat ile karşılaşıyorsa tasarımda bir problem var demektir. Eğer bir yeri 1 kişiye sorarak bulabiliyorsanız o yerin bulunması kolaydır. Yok 5 kişiye sorup zar zor buluyorsanız gideceğiniz yer gerçekten ücra bir yerdedir. Web sitesi de bu kadar talimata ihtiyaç duyuyorsa büyük ihtimalle kullanılabilir değildir. Bu söylediklerimin istisnaları elbet var. Mesela araba kiralıyorsanız tüm süreç hakkında  bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz.

Bu yüzden eklediğiniz her kelimenin hesabını tutun. Tabi aynı şekilde “çok az” metin de ters etki yaparak ürünü kullanışsız yapar. Örneğin araba kiralama şirketiniz var ve girişte şöyle bir metin var;

“2012 Model Full Opel Astra, çok cazip fiyatlarla hizmetinizde. Lütfen sipariş için arayınız”
Bu çok uzun ya da yorucu bir metin değil kabul ediyorum ama şöyle olsa nasıl olurdu.

“Son model Opel araçlar, bilgi için arayın; 444 0 258”
Çok iyi bir kısaltma yapmadım kabul ediyorum ama daha okunabilir, bir çırpıda okuma gerçekleşiyor ve aynı zamanda iletişim numarasını da veriyor. Az kelime çok iş. Prensip bu olmalı. Aşağıda ise bunun hıyarca kullanımına bir örnek verelim;

“Kiralık Opel araçlar”
Bunu yazan “ben de kısaltma uyguladım” diyebilir. Ama bu detayları yok eden kullanıcıya bilgi vermeyen bir metin oldu. 2012 araçlar mı, Astra mı yoksa Vectra mı bilmiyoruz. Herhangi bir yönlendirme de yok.

Steve Krug bu konuda şöyle demiş; “Sayfadaki metinlerin yarısından kurtulun, kalan metinin de yarısından kurtulun.”.

Bilgisayar başında metin okumak benim için çok eğlenceli değil. Şöyle uzanıp kitap okumanın keyfini vermiyor. Ama bundan daha önemlisi hayatımda 1 ya da 2 kere hizmet alacağım bir konuda uzman seviyesine yakın bilgiye de gereksinimim yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.