Animasyonlar 2

Burada animasyon konusunu sanatsal amaçlı veya bir sanat ürünü olan animasyon olarak almayacağız. Kullanıcı arayüzlerinde kullanılabilecek animasyonlardan bahsedeceğiz.

Kullanıcı arayüz aracılığı ile bir işlev yerine getirir. Burada tek dikkat etmemiz gereken şey işlevin gerçekleşip gerçekleşmediği değildir. Ayrıca kullanıcı yaptığı hareketin sonucunu görebilmelidir. Animasyonlar çoğunlukla arayüze profesyonel hava katsın diye yapılır. “Bakın, biz ne kadar yetenekliyiz” derler. Arayüz tasarımında animasonun amacı çok farklıdır. Kullanıcının mental modeline gönderme yapar, yapılan işlevi ve sonuçlarını görmeyi sağlar vs..

Kendi fikrim, çok yumuşak ve görece uzun süreli animasyonlar sistemin yavaş çalıştığı hissine neden olabilir. Bu iyi dengelenmesi gereken bir şeydir. Eğlence, kullanılabilirlik, performans dengesi iyi yapılmalıdır. Sitenize ilk defa giren kullanıcı mesela 1 sn’lik animasyondan rahatsız olmayabilir ama sitenizin sürekli ziyaretçisi artık her sefer bu animasyonu beklemekten sıkılabilir.

Kullanıcı arayüzlerinin tamamen animasyondan oluşmasına da kesinlikle karşıyım. Böyle web siteleri mesela her sayfa açılışında 3d animasyonla getirirler sayfaları. Her sayfayı beklemek eziyettir. Ayrıca verdiği efekti doğru görüntüleyebilmek için bilgisayarınızın yeterli konfigürasyonda olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.