Animasyonlar 1

Animasyonlar kullanıcı arayüzlerini destekler nitelikte ve daha açıklayıcı olacak şekilde kullanılabilir. Örneğin 100 satırlık bir tablo olduğunu düşünelim. Kullanıcı bir satırı silmek istiyor ve sil butonuna basıyor. Burada satırın silinişini bir kaybolma animasyonu ile destekleyebiliriz. Kullanıcı işlemin başarılı olduğunu düşünecektir.

Animasyonlar hiçbir zaman kullanıcıyı işlevlerden alıkoyacak şekilde tasarlanmamalıdır. Örneğin içerik sunan sitelerdeki kelime reklamları buna güzel bir örnektir. Sizi bilmem ama ben bir sitede okuma yaparken işaretçiyi hareket ettirdikçe açılan reklamlardan hiç memnun değilim. Böyle siteleri kullanmayı tercih etmiyorum, çünkü gerçekten çok yorucu ve konudan uzaklaşmama neden oluyor.

Animasyonlar aynı zamanda tutarlı olmalıdır. Eğer ileri butonuna bastığınızda slayt sola doğru kayıyorsa, önceki butonuna bastığınızda sağa kaymalıdır. Bu tutarlılık, kullanıcıların beklediği gibi davranmasını sağlar. Aksi takdirde kullanıcılarınız bazı işlemlerin sonucundan emin olamayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.