Aktivite Odaklı Tasarım

Genelde kullanıcı odaklı tasarımdan bahsedilir. Kullanıcılarınızı tanıyın, kullanıcıları test edin, varsayımsal olarak kullanıcı grupları tanımlayın diye söylenir. Kullanıcı odaklı tasarım her zaman en iyi olmayabilir.

Aktivite odaklı tasarım (Sonuç odaklı da denebilir aslında) kullanıcının yapacağı aktiviteye odaklanır. Eğer bir sanal banka uygulaması yapıyorsanız ve göreviniz havale yapılmasını sağlamaksa buna yoğunlaşın.

Eğer banka havalesi işlemi için kullanıcılardan yola çıkarsanız sonuç pek de iç açıcı olmaz. Sizin göreviniz havale işlemini sağlamaktır. Kullanıcı odaklı tasarım kullanıcıyı derinden inceler. Kullanıcı grupları oluşturulur, davranışları modellenmeye çalışılır vs..

Burada asıl nokta aktivitedir. Konuya nereden başlandığı sonucun seyrine de etki eder. Aktivite odaklı tasarım aktiviteden yola çıkar. Bir aktivitenin gerçekleştirilmesi için neler gerekli olduğunu sorar. Daha sonra sonuçları kullanıcı modelleriyle genişletir.

Lucy Lockwood, “Software for Use” kitabında şöyle demiştir. “Analizin sonunda kullanıcıları insan olarak tanımak, kullanıcıları bir aktiviteyi yerine getiren katılımcılar olarak tanımaktan daha az önemlidir.”

Arayüz tasarımınızı kullanıcılara göre yapmaktansa, kullanıcıların sizin tasarımınıza adepte olmasını sağlayın.

Kullanıcı araştırmalarından çıkan sonuçlara dikkat edin. Bazı kullanıcılar için yapacağınız iyileştirmeler diğerleri için kötü sonuçlar doğurabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.