Yap ve Unut Web Siteleri

Ben serbest – evden çalışıyorum. Onlarca web sitesi yaptım, yazılım geliştirdim. Kullanıcı deneyimini, kullanılabilirliği kendi sezgilerime güvenerek tasarladım. Belki bazıları iyidir ama genelde trendlere göre yapmışımdır. Ama şuan birkaçı hariç hiç birini takip etmiyorum. Kim giriyor, kim çıkıyor, nerelere tıklanıyor, hangi kelimeler ile arama motorlarından kullanıcılar geliyor bilmiyorum.

Kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik alanlarına kafa yormaya başladığımdan beri bunun ne kadar yanlış olduğunu anladım. Ama suç tamamen bende değil. Site isteği şöyle geliyor; “abim cuma gösterip para alacağız, bir şeyler çıkart”. Ben bu durumda ne kadar dikkat edebilirim kurallara, ne kadar kullanıcı deneyimini düşünebilirim?

Türkiye şartlarında araştırma, test, bilgi mimarisi gibi konular biraz zor ele alınıyor. Hele benim gibi basit firma sitelerinin üzerinde işler yapıyorsanız. Verilen para belli, istenen süre belli. Zaman ve maliyet yönleri bu konuları es geçmemize neden oluyor. Tabii bu demek değil ki rezil tasarımlar yapabiliriz. En azından hiçbir şey bilmiyorsan trendlere uy.

Benim çalışmak istediğim pozisyon aslında buradan çıkıyor. Ben çok para kazansam da 2 günde yapılan firma sitelerinden yapmak istemiyorum. İnternet’e değer veren, bu konuda desteğe ihtiyacı olan firmalar ile çalışmak istiyorum.

Mevcut duruma bakalım. Araştırma, analiz, testler gibi konuları atlamayalım ve ilk kullanıma sunulduktan sonra öylece bırakmayalım. Çocuğum gibi olsun istiyorum. Hangi linklere tıklanmış, sayfa gezinme oranı nedir, arama motorundan hangi kelimelerden trafik sağlanmış vs.. gibi verileri incelemek ve gerekirse revizyonlar yapmak.

Ama sektör şuan bunu karşılamıyor şuan. Hele ki Kocaeli’de. Şuan part time yazılım desteği verdiğim bir firma var. Satış, sipariş ve stok sistemleri var. Ben bazı değişiklikleri yapmakla görevliyim. İnanılmaz zor anlaşılan bir sistem. Hem kullanım bazında hem de programlanması kısmında. Patronun görüşü “şuan çalışıyor, koşan ata nal takılmaz, koşamıyorsa takılır”. Hak veriyorum tabi ki. Ama bir şekilde öğrenmişler sistemi. Zor da olsa mecbur olunca öğreniliyor tabii. Henüz kullanıcı tarafındaki arayüz ve sunum ile ilgili hiç inceleme yapmadım. Ama yapıp sunmayı düşünüyorum.

Benim hayalim bu çocuğum veya çocukların İnternet siteleri olsunlar ve onları büyüteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.