Web Sitelerini Kim İçin Yapıyoruz?

Gerçek şu ki; web sitelerini Beyaz Türkler denilen, eğitimli, genç, teknolojiyi seven insanlar için yapıyoruz. Bir teknoloji blogunu bu tür insanlar içi yapabilirsiniz, kullanırken hiç de zorlanmazlar. Peki ya Anadolu İnsanı veya yaşı ilerlemiş insanlar?

Hep yenilikten, teknolojiden, grafik tasarımdan bahsediyoruz. Sosyal medya da sosyal medya. Pazarlama dergilerine bakın en az %40 haber-makale sosyal medya ile ilgili. Şirketler facebook beğeni sayılarını artırmak için bin türlü yol deniyorlar.

Daha beğen/like tuşunun işlevini bilmeden basan kullanıcıdan ne hayır gelir? Yarardan çok zarar getirir bence. Mesela burberry markası. Bakıyorum listemde 6-7 kişi beğenmiş. Yahu götüne don alacak parası yok bu adamın ne burberrysi?

Bir kavram vardı şimdi unuttum. Kitap satışları ile ilgiliydi. Yayınevleri asıl parayı çok satanlardan değil. Diğer spesifik kitaplardan kazanıyorlar. Yani Elif Şafak – İskender  yayınlandığında çoğu kişi buldular parayı diyeceklerdir. Fakat durum tam tersidir. Ünlü bir yazar kitabı için daha fazla telif ücreti alacaktır. Daha çok satılması için reklam kampanyası yürütülecektir. Ama roman okuyan kişi sayısı bellidir. 30.000 – 40.000 ? Çok satanlar 100.000 satıyorsa 2 – 3 milyon teknik/akademik/ders/kişisel gelişim satılıyordur.

Neden hala sadece Beyaz Türklere yatırım yapıyoruz? Oradaki 2-3 milyon kişiye de seslenmemiz gerekiyor. belki 4-5 milyon çocuğa. Saklanmış kalabalık kurtarıcımız olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.