Web Sitelerinde Hız Faktörü

Kullanıcı testlerinde kullanıcılar ürününüzü kullanmak zorundadır. Sıkılıp testi bırakmaları gibi bir durum yoktur. Fakat gerçek hayatta durum böyle değildir. Kullanıcılar herhangi bir nedenle ürünü kullanmaktan vazgeçebilir.

Hız bir özellikten çok zorunluluktur. Kullanıcılar geç cevap veren ürünleri kullanmayı istemezler. Eğer kullanılabilirlik testlerinde hızla ilgili bir sorun varsa, yazılım teknik ekibinin bu konu ile ilgilenmesi gerekir. Bazı durumlarda arayüz kodlayıcılar da.

Yanıt Verilebilirlik
Bu konuda araştırmalar çok tutarlıdır. 0.1 saniye ve altında yanıt veren arayüzler kullanıcılara gerçek zamanlı hissi verir. Eğer 1 saniyenin altında bir sürede yanıt verirse kullanıcı gerçek zamanlılık  hissini kaybeder ama işlevlerini sorunsuz yerine getirebilir. Bir saniyeden uzun süren yanıtlar ise kullanıcıya kafa karışıklığı verir.

Doğal kullanıcı arayüzleri yüksek orada yanıt verebilir olmalıdır. Örneğin; bu kullanıcıda fiziksel bir butona bastığı izlenimini verir. Dokunmatik ekranlarda kaydırma gibi işlevler gerçek zamanlı yanıt vermelidir.

İlerleme Bildirimi
Eğer bir işlev 0.1 saniyeden daha uzun sürüyorsa işlevin çalışması sırasında kullanıcıyı bilgilendirmeliyiz. Bu bilgilendirme iki temel bileşen içerir: Süre ve yapılan işlev.

Bir veya iki saniye sürebilecek bir işlem için sadece bir “işleniyor” ifadesi yeterli olabilir. En azından kullanıcı işlevi tetiklediğini ve işlemin sürdüğünü bilir.

Birkaç saniyeden uzun işlemler için ise kullanıcıya süre bildirmek gerekir. Süre ile birlikte mevcut işlev de belirtilmelidir. Örneğin önce video yükleniyor, daha sonra da video formatı değiştiriliyorsa,  bu adımlar kullanıcıya bildirilmelidir.

Kullanıcılar uzun süren işlevleri beklerken farklı işlerle uğraşabilirler. Başka bir web sayfasında dolaşabilir veya anlık mesajlaşma yapıyor olabilir. Böyle durumlar için işlev bittiğinde bir sesli uyarı vermek yararlı olacaktır.

Algılama Hızı
Hız daha çok algılamaya bağlıdır. Büyük boyutlu bir video yüklerken bunun ne kadar süreceğini bilmek isteriz. En azından yaklaşık rakam olarak. Ama bazı ufak ipuçları ile hız algısını artırabiliriz. Mesela bir arama formu düşünelim. Milyonlarca kayıt içinde arama yapıyor. Eğer tüm sonuçlar gelene kadar beklerseniz kullanıcı daha yavaş algılayacaktır. Oysa arama sürerken mevcut sonuçları getirirseniz, hem hız algısı artar, hem de kullanıcı arama sonuçlarını değerlendirmeye başlayabilir.

Bazen Hız Ters Etki Yapar
Kullanıcılar hızlı yanıt veren arayüzlerle çalışmayı severler. Hepimiz böyle düşünürüz ama bazı durumlarda bunun tersi de geçerlidir. Örneğin kullanıcının telefonda parmağı ile yaptığı kaydırmanın sonucu çok hızlı görüntülenirse, işlevin gerçekleşip gerçekleşmediği muğlakta kalır. Veya ne kadar kaydırdığı hakkında daha tutarsız fikirleri olur.

İnternet sitelerinde de bu yöntem sıkça kullanılır. Yorum ekleme için basılan buton, formun açılmasına neden olur. Bu ufak bir form olabilir ve kullanıcı işlevi gerçekleştiği konusunda şüpheye düşebilir. Görece daha yavaş bir animasyon kullanıcının algısını artıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.