Türk İnternet’inin Acınacak Durumu

Bundan yaklaşık 8-9 sene önce IRC’de sohbet ederdik. Sonra işin içine reklam botları geldi. “canım şu kanala gelir misin” diye. Onlar geçti Botnet ile IRC kanal/server doldurma başladı. Maksat fazla gözüksün.

Sonra tabi forumlar açılmaya başlandı pıtrak gibi. O günlerde açılan forumlarla, bugün açılan forumlar pek farklı değildi. Karışık, aşırı reklam dolu, milliyetçi, dinci söylemleri olan forumlar türedi. Warez forumları türedi.

Evet bir ekşisözlük çıktı bu ülkede, webrazzi, pilli network, ceviz.net, zoque, uzmantv ve sayamadığım bir çoğu. Ama artık Google’ın şu çöp forum sitelerine öncelik vermemesini istiyorum. Mesela arama yapıyorum “Rivotril yan etkileri” çıkan ilk 10 sonucun neredeyse tamamı “rivotril” arama sayfası ve içinde içerik yok. Bu şekilde ziyaretçi çekerek ne yapacaklarını zannediyorlar? Bindikleri dalları kesiyorlar. 3 krş adsense geliri için İnternet’i çöpe çevirdiler.

İnanıyorum ki İnternet henüz Türkiye’de emekleme döneminde. Gerçekten başarılı, profesyonel uygulamaları bir kere kullanıcınıza tattırdığınız zaman o çöp sitelerden vazgeçeceklerdir.

“Emeğe saygı, bir teşekkürü çok görmeyin!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.