Televizyon Kumandası ve Sıfırlama

Anlatacağım durumun baş kahramanı annem. Bilgisayar bilgisi sıfırdır. Monitörü kapat dediğimde kasanın güç tuşuna basar, o kadar yani. Cep telefonunu zar zor kullanır. SMS falan çekemez. Arar ve yanıtlar.

Uzun süredir annemin televizyon kumandasını nasıl kullandığını gözlemliyorum. Öncelikle kumandayı öne iterek tuşlara basınca daha iyi sinyal yollayacağı görüşünde. Her tuşa basışında kumandayı ileri doğru 4-5 santim itiyor. Gereksiz ama mantıksız değil. Ne kadar yakın o kadar iyi.

İnsanlar ürünleri kullanırken hatalar yaparlar. Bir eposta’yı silebilir, kullanıcı hesabını dondurabilir, masa üstünden kısayolu siler vs.. Kullanıcı arayüzleri bu tip işlemlerin geri alınmasını da sağlamalıdır. Mesela annem televizyonu yanlışlıkla 16:9 moduna geçirdiğinde televizyonu kapayıp açıyor ve eski konumuna döndürüyor. Aslında tuşa tekrar basması yeterdi. Aynı şeyi kanalları gezerken de yapıyor. Mesela otuzlu sayılara geldiğinde televizyonu yine kapatıp açıyor. Aslında numara tuşlarından birine basması yeterdi.

Bu olay üç konuya işaret ediyor;

  1. Kullanıcılar ürününüzü sizin düşündüğünüzden çok farklı şekilde kullanabilirler.
  2. Her şeyin eski haline dönme güvencesi varsa, kullanıcılar ürünü keşfetmeyi severler.
  3. Üründe sağladığınız işlevler başka amaçlarla da kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.