Tasarımı Bu Olsun

Üzerinde çalıştığım iş üzerinde 2 defa tasarım değiştirdik. Sebebi verdiği örneğe sadık kalmayışımmış. İyi de bizim yaptığımız site yazılı, sesli, görsel, vidyo içeriklerinin sahnelendiği bir sayfa. Oysa müşterinin bize verdiği örnek site video paylaşım sitesi. Yani bana tırnak makası verip domates kesmemi istiyor.

Benim patronum tasarımımı güzel bulmuştu. Sonra adama direnmedik ve yeniden başladım işe. Bu sefer örneğin tamamen aynısını kodladım. Sonra da adama gösterip, “bunu video paylaşım sitesi havasından çıkarmalıyız” dedim, kabul etti.

Grafik tasarımı konusunda iyi değilim. Ona daha güzel bir şey tasarlayamam. Kötü tasarım yapsam da kullanılabilirlik ve teknik detaylara önem veririm. Ama bana emlak sitesini gösterip haber sitesi yapmamı istemesin lütfen.

Bundan sonra böyle bir durumla karşılaşırsam soracağım soru şu olacak; “neden bu tasarım?” Ne yanıt verebilir? Ben de yanıt veremem. Site neden gri? Bilmiyorum, kırmızı ağırlıklı da olabilirdi.

İşte bu yüzden tasarım sadece destekleyici bir unsur olmalıdır. Yola tasarımdan çıkılmamalıdır. Site projelendirilir, işlevler, içerik, renkler vs.. belirlenir. Ondan sonra grafik tasarımcı şirket kurallarına göre tasarımı yapar.

Tekrar söyleyeyim; “Kullanıcı arayüzleri, grafik tasarımcılara bırakılacak kadar önemsiz değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.