Süreci Kesmeyin

Kullanıcılar, bir işlevi yerine getirirken çeşitli amaçlarla mevcut işlev adımının kesilmesinden hoşlanmazlar. Bu çok kaba bir davranıştır. Siz bir form dolduruyorsunuz ve her form adımında bir diyalog ile yanlışlığı bildiriyorsunuz. Kullanıcı formu doğru doldurana kadar 4-5 diyalog ile karşılaşacaktır. Bırakın kullanıcı formu istediği gibi doldursun ama formu gönderme aşamasında tüm hatalarını belirtin.

Bilgisayarımıza bir flaş disk taktığımızda bazı seçenekler çıkar. Klasörü görüntüle, aygıta yedek al gibi seçenekler. Kullanıcıların büyük bölümü diskindeki dosyalara ulaşmak isteyecektir. Bu ara diyalog neredeyse gereksizdir. Peki kullanıcı diğer işlevlere nasıl ulaşacak? Burada en mantıklı hareket en çok kullanılan işlevi gerçekleştirmek ve diğer seçenekleri de bilgi olarak aynı sayfada sunmaktır. Burada bir denge söz konusudur. Eğer kullanıcıların bekledikleri şeyleri yaparken, beklemediği diğer işlevleri sunmazsanız bir kısım kullanıcınızın da işlevleri kullanamamasına neden olabilirsiniz.

Kullanıcılar bir işlevi yaparken çoğunlukla bilinçlidir. Yani her sefer kullanıcılara sormak gereksizdir. Ama yanlışlıkla bu işlemi yapan bir kullanıcı ne olacak? Yanıt : “geri alma (undo)”. Bir kayıt sildi mesela, o kaydı geri alabiliyorsa hiç bir uyarıya gerek kalmaz. İki taraf da mutlu mesut arayüzü kullanır. Geri almanın da bazı sıkıntılı noktaları vardır. Mesela eposta gönderme, eposta gönderildikten sonra sizin kontrolünüzde değildir. Bu gibi durumlarda çözüm “bekleme” yapmaktır. Yani epostayı hemen göndermezsiniz. Kullanıcı geri al derse posta gönderilmez. Eğer bir süre sonra kullanıcı işlemi geri almamışsa eposta gönderilir.

Ayrıca kullanıcıların yaptıkları hataları geri alabilmeleri, kullanıcı arayüzüne güven sağlar. Kullanıcı “buraya tıklarsam ne olur” diye düşünmez. Sonuçta geri alabilecektir. Yani kullanıcı sonuçta memnun ayrılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.