Oyunlardan Öğrenebileceklerimiz

Kullanılabilirlik konusunda oyunlardan öğreneceğimiz birçok faydalı nokta vardır. Öncelikle oyunlar eğlendiricidir, merak, mücadele gerektirir. Oyun oynayan insanlar başarılı olmak, mücadele etmek isterler.

Peki ürünlerimiz neden eğlenceli olmasın? Sadece oyunlar eğlenceli olmak zorunda değildir. Oyun oynarken yaşanan hisleri ürünümüzde de hissedilmesini sağlayabiliriz. Oyunlarda sıklıkla altın toplarız, puan toplarız, aşamaları geçeriz, seviye atlarız vs..

Basitlik kullanılabilirlik için önemlidir. Kullanıcıyı yapacağı işleve odaklar. Ama kullanıcılar sıklıkla daha fazlasını isterler. Ürününüzü keşfetmek, yeni özelliklerini öğrenmek, bazen bir işlevi farklı amaçla kullanmak gibi istekleri olur.

Ürününüz eğlencesiz ve kullanılabilir olabilir ama eğlenceli ve kullanışsız olmamalıdır. Eğlence kolay kullanımdan yememelidir. Oyunlardan esinlenen ödül sistemleri bu günlerde çok revaçta. Mesela forumlarda rep, foursquare’de badges, torrent sitelerinde seviye ve statüler örnek verilebilir.

Twitter’da kaç kullanıcı sizi takip ediyor? Bu çoğu insan için çekici bir durumdur. Bu kimine göre bir başarıdır. Bir servis sunuyorsanız kullanıcılarınıza puanlama uygulayabilirsiniz. Bu sadakat, öz kontrol, eğlence getirir.

Unutmayın, eğlence zorunlu değildir bu yüzden kullanılabilirlik değerini düşürmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.