Nakit İnekleri ve Kullanıcı Deneyimi

Nakit inekleri, kısaca bir işletmenin pazar büyüme oranı düşük, fakat pazardaki payı büyük olan ürünleri/hizmetleri/operasyonlarıdır.

Şimdi diyeceksiniz ki ne alaka bu şimdi? Şu alaka; Eğer İnternet siteleri olan bir firmayla çalışmaya başlarsanız, sitelerin bazı bölümlerinde eksiklikler, yanlışlar, kötü kullanıcı deneyimi yaratan kısımlar görürsünüz.

Yeni  bir projede “kullanıcı deneyimi” diye haykırırsınız. Fakat hali hazırda gelir getiren, kullanıcı sayısı fazla projeler değişime kapalı veya çok katıdır. Çünkü hali hazırda iyi kazandırmaktadır. Şöyle bir söz vardır “koşan ata nal takılmaz” (bu ifadeyi kullandım, farkındayım).

Bu tip projelere müdahale ettiğinizde 2 sonuçtan biri ile karşılaşırsınız. Ya reddedilirsiniz ya da riske girip projeyi değiştirebilir ya da yeniden yapılandırabilirsiniz. Bu her zaman risklidir. Eğer proje akademik bir çalışma olsaydı durum farklı olurdu. Ama gelir yaratan projeler hak sahiplerinin kuşatması altındadır.

Öncelikle kendi fikrimize uymayan her yeri değiştirme gibi bir amacımız olmamalı. Küçük dokunuşlara her zaman izin vardır. Asıl risk yaratan radikal değişikliklerdir. Mevcut kullanıcılarınızın tepkisini çekebilir, bazıları siteyi kullanmayı sonlandırır vs..

Şu aralar çalıştığım bir firmanın da Nakit İneği birkaç sitesi var. Benim görevim sadece istenen değişiklikleri yapmak. Firma sahibi de kesinlikle radikal değişiklik düşünmediğini söyledi. Ben burada en fazla küçük dokunuşlar yapabilirim.

Ticari bir girişimin gelir getirmesi olumlu olarak algılanır. Evet öyledir de. Bu yüzden bence nakit ineklerine gerçekten çok temkinli bakmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.