Lightbox Modası

Lightbox terimi fotoğrafçılıkta ışık kutusu olarak tanımlanıyor. Bizim bildiğimiz kullanımı ise İnternet sitelerinde resim görüntülemek için tasarlanmış bir uygulama. Pop-up pencereleri tarayıcılar engellediğinden dolayı artık herkes javascript ile sayfaya bir pencere açıyor. Bu pencerelere de lightbox diyeceğim, alışkanlık.

Tarayıcılar neden pop-up önleme sistemleri geliştirdiler? Yarak gibi pencereler açtığınız için. DOM kullanılarak görünür hale getirilen bu tip pencerelere tarayıcılar şimdilik bir şey yapmıyor. Zaten yapması da biraz zor, hatta çok zor. Sonuçta bir elemana display:block stilini atayıp görünür kılabilirsiniz.

Yerinde kullanıldığı zaman çok işlevsel oluyor bu pencereler ama pop-up çu zihniyeti bunu da suistimal ediyor. Öyle pencereler açıyorlar ki nereden kapatılacağı zar zor bulunuyor. Böyle pencereler açarken benim tercihim siteyi karartmak, yani saydam bir siyah elemanla sayfayı kapatmak. Böylece pencere olduğu belli olsun. Diğer türlü sitenin parçası mı yoksa pencere mi belli olmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.