Kullanılmayan Özellikler

2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre %64 oranında yazılım özelliği ya hiç ya da çok nadir kullanılıyormuş. Bu bir gerçek, araştırma sonucu. Büyük ve detaylı yazılımların arayüz tasarımlarına hayranım. Görüntüsüne değil böyle bir geniş işlev seçeneklerini bu kadar iyi konumlandırmışlar diye.

Örneğin Photoshop, belki yeni başlayanlar için karmaşık ve anlaşılmaz ama kısa yolları, işlevleri öğrendiğinizde gerçekten hızlı çalışabiliyorsunuz. Burada Photoshop bir karara varmış; ps bir son kullanıcı yazılımı değil. Yani acemi kullanıcıları görmezden geliyorlar. Çünkü yeni başlayanlar için düzenlenen bölümler bu işin profesyonellerine köstek olur. Ps’nin de pazarı profesyonel kullanıcılar. Kimse evinde 2 montaj yapacağım diye 600$ (attım) verecek değil.

Bu tip yazılımların zor kullanılmasının bir nedeni de uygulama bilgisi eksikliği. Nedir uygulama bilgisi eksikliği? Örneğin katman sistemi. Eğer kullanıcı bunu bilmiyorsa programı kullanamayacaktır efektif olarak. Veya pixel nedir, çözünürlük nedir bilmiyorsa bir şeyler eksik kalır.

Yazılımlarda menü ve işlev butonlarını azaltmak her zaman iyidir. Bazen “az” daha çoktur. Mesela Facebook’da dolaşırken http://developers.facebook.com bağlantısını göremezsiniz, ayrıca girmeniz gerekir. Eğer her hizmeti ana sayfada yayınlamaya kalksaydı zaten çöplüğe dönerdi eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.