Kullanılabilirlik : Ve sonrası

Kullanılabilirlik testleri yaptık. Geliştirmeler, eklemeler, çıkarmalar vs.. Tabi ki iş burada bitmiyor. Aslında asıl işler bundan sonra başlıyor. Ürünü kullanıcılara sunduğunuzda artık onu gerçek insanlar kullanacaklardır.

Ürününüzü kullanacak kullanıcılar çoğu zaman beklenmedik şeyler yaparlar. Mesela bir butona ardı ardına iki kez hızlıca basarlar. Bu bir formun iki defa submit edilmesi demektir. Peki bu kullanıcının hatası mı? Kesinlikle hayır. Kullanıcılar kredi kartı numaralarını yanlış biçimde girdiklerinde veya doğum tarihlerinin yazım şekli yanlış olduğunda bunun sorumlusu arayüzdür. Kullanıcıya veri formatını göstermezseniz bu hatayla muhtemelen karşılaşırsınız.

Eğer ürününüz bir İnternet sitesi ise kullanıcıların sitenizde neler yaptıklarını daha rahat izleyebilirsiniz. Kullanıcılar hangi bağlantılara tıklıyorlar, hangi sayfadan sonra siteden ayrılıyorlar, hangi sayfada ne kadar zaman geçiriyorlar öğrenebilirsiniz. Kullanılmayan bir işlevi çıkartıp, çok kullanılan bir özelliği daha öne getirebilirsiniz.

Bir ürün devreden çıkartılmadığı sürece gelişimine devam etmelidir. Kullanıcılarınızdan yorumlar alın. Olumsuz görüşler sizi yıldırmasın. Her eleştiri ürününüzü daha da geliştirir, daha önce hiç düşünmediğiniz şeyleri gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.