Kullanılabilirlik ve Kullanıcı Deneyimi Farkı

Kullanılabilirlik aslında insanların istedikleri görevleri yapmaları için uygun şartları tasarlamaktır. Mesela elektronik ticaret sitenizde kullanıcı ürünleri sepete ekler, üye olur, sepetteki ürünler üye hesabına aktarılır. Ödeme sayfasında bilgilendirilir ve siparişini tamamlar. Burada kullanılabilirlik görevini yapmıştır.

Kullanıcı deneyimi ise adı üzerinde kullanıcıya verdiğiniz hizmet, ne gibi hisler oluşturuyor sorusunu sorar. Eğer yukarıdaki örnekteki ürünler kullanıcının eline 1 ay sonra geçerse, kullanılabilirlik işini yapmıştır ama kullanıcı deneyimi için aynı şeyi söyleyemiyoruz.

Kullanıcı deneyimi, kullanılabilirliği de kapsar. Sonuçta kullanıcının ilk olarak siteyi kullanması gerekir. Kullanılabilirlik işini yaptığında bu kullanılabilirliğe 1 puan, kullanıcı deneyimine 1 puan verir. Ama kullanıcı deneyiminin daha fazla puana ihtiyacı vardır. Alışveriş sitesi geri iade, garanti gibi hizmetleri nasıl yürütüyor, kullanıcılar arasında etkileşim var mı, çevrimiçi destek alabiliyor mu vb… Sorular da sorulmalıdır.

Gittikçe işin ticari boyutuna kayıyorum farkındayım. Ticari kısım farklı bir olay. Stok, tedarik, muhasebe, geri iade, garanti gibi süreçler İnternet Teknolojilerinin konusu değil. Öncelikle bu işlevler doğru işlemelidir. İşin yazılımsal kısmı yine bizim tarafımızdan sağlanacak fakat sürecin kendisi firmanın politikasına göre değişir.

Son olarak; kullanılabilirlik bizim araştırma, test, değerlendirme ile aşabileceğimiz konular. Fakat kullanıcı deneyimi işin ticari boyutunu da ilgilendirdiği için biraz daha komplike. Bence biz kendi işimizi yapmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.