Kullanıcının Dikkatini Dağıtma

Çoğu web sayfası ışıl ışıl. Çiçekler, insan yüzleri (ki çok dikkat dağıtır, göz hemen yüzlerin üzerine gider), hoplayan zıplayan şeyler. Web’in sadece metin olduğu dönemde biriken etkileşim özentisinden olabilir.

Lafı fazla uzatmayacağım. Çok sade bir blog sayfası düşünün; başlık, metin ve metin içindeki linkler. Hiç dikkat dağıtıcı bir şey yok gibi gözüküyor ama işin iç yüzü öyle değil.  Metin içindeki linkler okuyucunun dikkatini inanılmaz bir şekilde dağıtır. Her link “1dk bekle dostum şurada şöyle bir şey var” der. Yapılan bir araştırmaya göre kullanıcılar, metin üzerindeki linklere tıklamasalar bile bu linkler yine de onların dikkatini dağıtıyor.

Kendimden örnek vermek gerekirse; bir blog yazısı okuyorum. Örneğin çocuk hakları hakkında. Bir link var, çocuk hakları bildirisinin ilk hali. Görmek istiyorum tıklıyorum veya tıklamadığım zaman bende bir gerilim yapıyor. Linklere tıklamanın sonu yoktur. Gittiğiniz sayfada da bir sürü ilgili link olacaktır muhtemelen.

Bazen kullanıcıya sadece ihtiyacı olanı vermek daha iyidir.

Ekleme : ayrıca kullanıcı bizim verdiğimiz bir link üzerinden başka bir siteye gittiğinde kullanıcı deneyiminden yine sorumlu oluyoruz ama dış siteyi kontrol edemiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.