Kullanıcı Ne Yapıyor?

Genelde bir sistemi tasarlarken kullanıcıların bizim düşündüğümüz şekilde düşündüğü yanılgısına kapılırız. Mesela Tumblr bir mikro bloging servisi. Ama bir kullanıcı not defteri gibi de kullanabilir.

İnsanlar Facebook’da fotoğraf yüklerken “sosyal medyayı kullanıyorum” demezler. Sadece bir fotoğraf yüklerler. Aslında hepimiz kendi ilgi alanlarımızdaki şeylerin iç yüzünü biliyoruz.

Mesela ben ellerimi yıkarken şofben aracılığıyla sıcak su gelir. Ama tam olarak nasıl çalıştığını bilmem. Ben sadece çeşmeyi açarım ve o çalışarak suyu ısıtır. Uzman kullanıcılar hariç, deyim yerinde ise “halk” yazılımlarımızı, servislerimizi bir işi yapmak için kullanırlar. Sevgili bulmak, öz geçmiş hazırlamak, oyun oynamak vs.. Kullanıcı bunları yaparken sosyal medyaya katıldığını veya oyun oynadığı sitede geçirdiği zamanın ve sayfa gösteriminin siteye gelir olarak döndüğünü bilmez. Zaten bilmesi de gerekmez.

Eğer çok genel bir amaç için site / yazılım hazırlıyorsak, İnternet/bilgisayar bilgisi görece az kişilere göre arayüz tasarlamalıyız. Eğer uzman kullanıcıların keşfetme, özelleştirme, kişiselleştirme isteklerine cevap verirsek arayüz gittikçe karmaşıklaşacaktır. Basit bir arayüzü uzman kullanıcı da kullanabilir ama kompleks bir arayüzü, büyük çoğunluk kullanamayabilir.

Eğer bilgisayar programcıları için bir site yapıyorsanız özgürsünüz. Sistemi kompleks yapabilir, bir sürü özellik ekleyebilirsiniz. Programcılar bunlara alışıktır ve kolay öğrenirler. Ama tren saatlerini öğrenmek isteyen emekli amca, pdf formatındaki tren saatlerini pdf okuyucu olmadığı için okuyamayabilir. Yazılımı indirip kuracak bilgisi de olmadığından “işi” yapamadan siteden ayrılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.