Klavye ve Kullanıcı Deneyimi

Klavye veya fare bilgisayarımızın en gözardı edilen parçalarındandır. Bilgisayar toplanır. Klavye – Fare için A4 tech multimdia vs.. seçilir genelde.

Geçenlerde yarı zamanlı bir işte çalıştım. Klavyeleri A4 Tech’di. tuşlar çok hafif. Alışanlar daha hızlı kullanıyordur eminim ama ben alışık değildim. 1 saat çalışıyorsam 5-10 dakikası yanlış tuşlara basışı düzeltmekle geçti. Ben Microsoft klavye kullanıyorum hem de en temelinden. Kablolu klavye fare seti. Memnun muyum? Oldukça.

Tuşlara bastığımı hissetmeyi seviyorum. Tuşun bana geri baskı yapması tuşa bastığım hissettiriyor. Mesela Mustafa isminde arkadaşım gider 10 TL’ye A4 Tech düz bir klavye alır, multimedia da değil. Onunla gerçekten hızlı yazar ve oldukça memnun.

Klavye – fare seçimi bir bilgisayar için çok önemlidir. İyi donanım, iyi yazılım güzeldir ama kötü giriş birimleri işi bok edebilir. Geek genilen manyak programcılar genelde fare kullanmazlar. Vim veya Emacs’da işlerini yürütürler. Fareye de gereksinimleri olmaz. Çünkü bu editör yazılımları fareye gereksinim gerektirmez.

Son olarak, klavyenizi ne olursa olsun denemeden almayın. Şöyle bir tuşlarına basıl, masaya koyun, bir şeyler yazın. Klavye bilgisayarı rezil de eder vezir de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.