İnternet Çöplüğü

Bu ifadeyi ara sıra duyardım. En azından böyle olmaması gerektiğini işitirdim. Şuan Milli Piyango yılbaşı özel çekilişi sonuçlarına bakmak istiyorum. Resmi siteye zaten ulaşılmıyor. Yani gigabayte veri yok, toplasan 100-200 numara var. Yayınlaması bu kadar zor mu?

Ben de Google’a başvurdum. Dedim herhalde bir yerlerde vardır. Google’da çıkan ilk sayfa sonuçları tamamen çöplük. Reklam dolu sayfalar. Sayfa içeriğine “sıralı tam liste”, “2012 yılbaşı çekilişi sonuçları” gibi ifadeler koymuşlar ve tabi ki öyle bir içerik yok.

Bu İnternet sayfalarına acıdım. Bu kantara ağırlık bağlayan bakkalın yaptığı şeyden pek de farklı değil. Kesinlikle İnternet’den bu şekilde gelir elde etmeyi düşünmedim. İş ahlakı diyebiliriz buna. İnsanların ihtiyaçlarını karşılamıyorsam, istediklerini veremiyorsam orada işim yok demektir.

Günümüzde İnternet çok hızlı büyüyor. Çok hızlı büyüme bazen zararlıdır. Yönetilmesi zordur. En güvendiğimiz arama motoru bana ne kadar çöp site gösterdi, şaşırdım.

Bahsettiğim şey “off herkes twitter’de” değil. Bahsettiğim çöp içerik. İşin içine para girmeden önce her şey daha güzeldi. Ama bu demek değildir ki İnternet’den para kazanılmasın. Mesela Facebook, milyonlarca insanın çok değerli verilerini elinde tutuyor fakat bu bilgileri kullanıcılarını rahatsız etmeden yapıyor. Önünüze pop-up lar açmıyor.

Bir şey indireceğiz, indir diyoruz ve bizi ikinci bir sayfa karşılıyor. “İndir” linki o kadar ufak ve reklamların arasında ki. Bulana kadar canınız çıkıyor. Neden insanları bu şekilde sömürelim? Bu bir ekosistem. Bugün sen yapıyorsan, yarın başkası yapacaktır. Bu tür ucuz şeyler İnternet’i iyiye doğru götürmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.