İmkansızlıklar Üzerine

“Bozuk ürün tamir edilebilir ama kalitesiz ürün öyle kalır.”

Bu söz gerçekten çok açık ve manalı bir söz, kim söylemiş bilmiyorum. Bir web sitesi kalitesiz olsa bile yayınına devam eder. Ama iletişim formu çalışmayan bir site için hemen çalışmaya başlanır.

Bu küçük örnek aptalca olabilir. Bu aynı zamanda bilgilerimiz için de geçerli bence. Boş bir beyin doldurulabilir ama hali hazırda dolu bir beyni dolduramazsınız. Eğer bozuk olsa, yani boş olsa bir şeyler yapabilirdik.

Bir firmada çalışıyorsunuz ve firmanın web sitesi inanılmaz kullanışsız hatta berbat. Ama çalışıyor ve sonuca götürüyor. Daha iyisini uygulasak sonuç ne şekilde olur bilemiyoruz. Örneğin ben bir nikah şekeri satan bir firmaya yazılım destek hizmeti verdim. O kadar kötü tasarlanmış bir sistemdi ki 1 haftamı veritabanı yapısını çözmeye verdim. Sanki özellikle müdahale edilmesin diye tasarlanmış.

Bir laf vardır “çalışıyorsa kurcalama” veya “koşan ata nal takılmaz”. Böyle durumlar işimizi imkansızlaştırıyor. Çalıştığım sistemde 4 tane veritabanı vardı. örneğin nikah şekeri renkleri tablo 1 den, bebek şekerleri renkleri tablo 3 den. Mantık yok, süregelen bir aptallık da yok takip edeyim. Tamamen kişilik ayrılması gibi bir şeydi.

Bu tip hamleler cesur hamleler. Bir sistem yeniden tasarlanmalı mı üzerinde düşünülmeli. “Tasarımı hoşuma gitmiyor”, “Cache uygulayalım” gibi nedenlerle sistem baştan tasarlanmamalı ama bazen öyle durumlar oluyor ki sistemi 2 defa yazmak, eskisini maintain etmekten daha kolay oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.