Google’a Benzedi Demesinler

Bunu seneler önce bir firmada çalışırken sıkça söylerdik. İnsanların sitemizi Google veya ebay ya da hepsiburada.com’a benziyor diye yargılamasından korkardık. Ama açık ki bu karşılaştırmayı yapacak asıl kitle son kullanıcılar değil, rakip firmalardır.

Rakip firmalardan neden korkuyoruz? Biz İnternet sitesini onlar için yapmıyoruz. Bu tam olarak değerlendirilme anksiyetesi aslında. Kullanıcıların bu yargıya varmaları çok düşük olasılıklı. İnsanlar siteye girer, işini halleder ve çıkarlar. Eğer sitemize bu kadar çok zaman ayırıp değerlendiriyorlarsa ben bundan çok memnun olurum, ayrıca geri bildirim de alırım.

Ya kurallara uyarsınız ya da kuralları değiştirirsiniz. Ortası yoktur. Kullanıcılara hiç yabancı gelmeyen bir arayüz her zaman işe yarar. İnsanlara tanıdıkları, bildikleri şeyleri gösteriyorsunuz.

Veya kuralları yıkar ve kendi kurallarınızı uygularsınız. İlk lightbox’u uygulayan ya da ilk defa akerdeon menüyü uygulayan tasarımcı ne düşünüyordu? Ama şimdi trendler. Neredeyse herkese tanıdıklar.

Ama şöyle bir durum var; bir kullanıcı sizin sitenizde arama yaparken, Google’da arama yapan kullanıcıdan farklı isteklere sahip. İkisinin de adı arama fakat ulaşılmak istenen şey başka. Youtube’daki arama motoru da aynı şekilde. Bu körü körüne kopyalama yapmak olarak düşünülmemelidir.

İnsanlar daha önce kullandıkları ürünlere benzeyen ürünleri / arayüzleri daha kolay kullanırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.