Gerilla Tipi Kullanılabilirlik Testleri

Genelde kullanılabilirlik testlerinde bir test ortamı yaratırsınız ve testerlerinizi çağırırsınız ve testleri yaparsınız. Gerilla tipi testlerde siz kullanıcıya gidersiniz. Kendi ortamında test etmiş olursunuz. Size ait bir ortamda yapılan testlerin bazı dezavantajları vardır. Kullanıcılar geç kalabilir, doğal bir ortam sağlamaz, diğer kullanıcılar ile rekabet için alışkanlıklar değiştirilebilir vs..

Gerilla tipi kullanılabilirlik testi yapmak için mobil araçlarınızı hazırlamanız gerekir. Test ortamınızı (pc, mac, tablet, akıllı telefon) yanınızda getirmeniz gerekir. Bu tip testlerde kullanıcı adı, şifre, e-posta gibi kişisel bilgiler istemeyin. Onlara hazır olarak sunun. Kullanıcılar bilgilerini girmede hassasiyet gösterebilir.

Test yapmak için tester nereden bulacaksınız? Ailenizden, arkadaşlarınızdan, çalışma arkadaşlarınızdan herhangi biri olabilir. Hatta cafelere gidip, insanlardan rica da edebilirsiniz.

Benim kanaatime göre ekranı ve kullanıcı ile konuşmalarınızı kayıt etmelisiniz. Ürün hakkında gerekli bilgiyi verin ve ona sorular sorun. Ve bir işlem yaparken yaptıklarının amaçlarını söylemelerini isteyin. Ama en önemlisi kullanıcılar kendilerinin testte değil, ürünün testte olduğunu bilmeleridir. Bunu en başından söyleyin. Ne kadar hata yaparsanız, ne kadar garip şey yaparsanız bizim için daha iyi diyebilirsiniz mesela.

Test esnasında eğer kullanıcı sıkılır veya kafası karışırsa nedenini sorun ve ilerlemesi için bilgi verin. Kendinize kısa notlar alın.

Testlerden sonra bunları değelendirmek çok önemlidir. Kullanıcıların çoğunlukla karşılaştıkları sorunlar derhal giderilmelidir. Bazı kullanıcılar da kendilerine özel engellerle karşılaşacaklardır. Kullanıcıların her biri farklıdır. Biri Google’a site adresini yazarak girer, diğeri adres çubuğuna. Biri yonja kullanır, diğeri siberalem. Bu yüzden kullanıcılar farklı deneyimlerle ürününüzü kullanırlar. Her kullanıcıyı memnun edemezsiniz. Her kullanıcıyı memnun etmeye çalışmak memnun kullanıcı sayısını artırmayacak, aksine ürünü kompleks yaptığı için azaltacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.