Fazla Özelliklerden Kaçınmak

Bir ürünün tasarımı, geliştirilmesi hiçbir zaman bitmez. Eğer aklınıza gelen her özelliği ürüne eklemek isterseniz bu süreç hiçbir zaman bitmez. Ama burada bir denge olmalıdır. Piyasada bir yarış vardır. Maliyetler, nakit akışı, motivasyon… Bunlardan bağımsız olamıyoruz.

Her işlevi ürüne ekleyemeyiz. Bu projenin süresini uzatır, maliyetleri artırır, motivasyonu düşürür. Ayrıca ne kadar çok işlev, o kadar karmaşık bir ürün anlamına gelir. Önemli işlevleriniz geri planda kalabilir.

Örneğin bilgisayar; ne kadar karmaşık değil mi? klavyeye alışmak, işletim sistemi, programlar, internet… saymakla bitmez. Ama çoğumuz bilgisayar biliyor. Çünkü farklı alternatif pek yok. İster işletim sistemi değişsin isterse cihaz, karmaşıklık yine vardır. Eğer ileride bilgiyi işlemede, bilgiyi girişte farklı teknolojiler ortaya çıkarsa o zaman durum değişir.

Oysa, örneğin İnternet projeniz rakipsiz değildir, rakipsiz olsa bile bir süre sonra klon siteler ortaya çıkacaktır.  Bu yüzden bizim bu duruma dikkatli yaklaşmamız gerekir.

Kullanıcı arayüzlerini değiştirirken özellikle dikkatli olmalıyız. Mevcut kullanıcıların hangi işlevleri kullandıklarını belirlemeli ve yeni tasarımda bunu dikkate almalıyız.

Yeni bir özellik kullanıcıya fayda sağlayacak mı değerlendirin. Kullanıcılar özelliklerle değil yapmak istedikleri işlevlerle ilgilenirler. Yeni bir özellik yerine mevcut sistemde iyileştirmeye gidilebilir mi? Bazı durumlarda bir işlevi kaldırıp onun yerine diğer işlevi de kapsayacak bir özellik eklenebilir.

Özellik eklemenin zorunlu olduğu durumlarda bu özelliği çok göz önünde bulundurmayın. Daha arka plana atın. Bu hem özellik eklemenizi hem de uygulamanızın basitliğini sağlar.

Uygulamalara eklenti veya api sistemi sağlamak çok önemli faydalar sağlar. 3. kişiler uygulamanızın altyapısını kullanarak özellikler ekleyebilirler. Örneğin birçok yazılım twitter apisini kullanarak farklı uygulamalar yaratmıştır.

Siz kullanıcılarınız değilsiniz. Ürününüzü en iyi siz bilirsiniz, ama kullanıcıların nasıl kullandıklarını bilmezsiniz. Kullanıcılar nasıl kullanacaklarını tahmin ederler.

Kullanıcıları fazla dinlemek de iyi değildir. Her kullanıcı ürününüzü farklı amaçlarla ve farklı şekillerde kullanabilir. Küçük bir kullanıcı grubundan gelen geri bildirim sağlıklı olmayabilir. Ayrıca kullanıcılarınız tüm kullanıcılar değildir. Her ekleyeceğiniz özellik daha fazla kullanıcıyı kapsayacaktır fakat bunun maliyeti vardır. Ürünü gittikçe kompleks yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.