En İyi Ben Bilirim Yanılgısı

Şimdi “undercover UX design” kitabını okuyorudurm. Kullanıcı deneyimi ile ilgili hissedar/yöneticileri ikna etme ve çürütme ile ilgili ipuçları veriliyordu. Umarım bu kitabı kendine fazla güvenen biri okumaz, ve yine umarım böyle biriyle beraber çalışmak zorunda kalmam.

Ben buradaki tüm taktikleri okudum ve anladım. Zamanı gelince de kullanabilirim. Fakat ilk önce işte uzmanlaşmak gerekir. Yönetici “neden içeriği sayfaya ortaladın?” dediğinde buna yanıtınız olmalı. Birkaç kullanılabilirlik kuralı öğrenip şirketin İnternet sayfasını baştan değiştirmeye kalkmayın.

Bu bir ezberle – uygula işi değildir. Kullanıcı deneyimi, bunu sindirip öyle düşünmek demektir. Yani evde, arabada, işte, tasarımda, her yere bu gözle bakmaya başlarsınız. Bu bir İnternet sitesi veya mobil program olabilir. Ya da annenizin dolaplara kıyafet yerleşim şekli de bunu kapsar.

Bu düşünce tarzı ile bir tasarım yaptığınızda; klasik bir grafikerden daha iyi iş çıkaracağınıza inanıyorum. Ama hepsinden önce kural koymak için ya da kuralları yıkmak için gerekli birikiminiz olmalı. Öğrenmede kendine güvensiz, uygulamada güvenli olmalısınız.

Siz, kötü deneyimler yaşamış kullanıcılar, birleşin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.