Emeğe Saygı Beyler

Emeğe saygı beyler”, “50 kişi indirmiş bir teşekkür yok”

Bu cümleler warez içerik sunan forumlardan çıkma. Özellikle “emeğe saygı beyler” beni düşündürüyor. Başka birinin emeğini çalışıyorsun, ayrıca onu sunarken harcadığın enerjiye saygı istiyorsun.

Ben de bu güne kadar yüzlerce program kullandım ama bir tanesi bile lisanslı değildi. Oyunlar, işletim sistemleri, medya oynatıcı – dönüştürücüleri. Türkiye şartları demek istiyorum. Ben fotoğraf montajı başında 1 tl alıyorken Photosop programına 1000$ veremem kusura bakmasın.

Şimdilerde bazı çevrimiçi servislere ödeme yapmayı düşünüyorum. Bu bir ekosistem. Eğer herkes ücretsiz kullanırsa sektör batar sonra da iyi programlar, oyunlar ortaya çıkmaz.

Fikri, sanatsal ürünlerin yasadışı satışı suçtur. Öyle de olmalıdır. Hem çal, hem de sat? Ama aklıma da şu geliyor; bir kilo peynir düşünelim. Bunu 5 kişi yedik biz. Bir daha bu peyniri kimse tüketemez. Ama bir yazılım öyle mi? Bir yazılımı milyonlarca kişi kullanabilir. Bir kitabı milyonlarca kişi okuyabilir.

Ama burada da şu sorun meydana çıkıyor; fikir, eser sahipleri nasıl geçinecekler? Zaten olayın karmaşıklığı burada başlıyor. Bu konuda müzik yayıncılarını suçlu buluyorum. Bas 20 krşluk cd leri sat 15 – 20 TL’ye. Ülkemizde alım gücü belli. Asgari ücretle ev geçindiren arkadaşlarım var. 20 TL, çok iyi para. 4 paket sigara ya da 1 kilo kıyma. Peki bu arkadaşım müzik dinleyemeyecek mi?

Müzisyenler ve müzik yayıncıları bu konuda ortak çalışmalılar bence. iPod’un yaptığı gibi mesela; u2 şarkıları yüklü ipod, tasarımı farklı. Veya size bir CD’den daha fazlasını sunan albümler, ekstralar. Şuan ben bir albümü indirmekle satın almak arasında bir fark göremiyorum.

Üstelik müzisyenler asıl parayı konserlerden kazanıyorlar. Google’da öyle değil mi? Aramalar tamamen ücretsiz, para reklamdan geliyor. TV’ye çıkıp hakkımız yeniyor diyeceklerine çözüm üretsinler. Mesela müzik yayıncıları birleşip bir abonelik sistemi oluştursunlar. Diğer türlü insanlar albüm satın almaktan korkarlar.

Evet emeğe saygı ama çalınmış bir şeyi tekrar sunana saygım yok kusura bakmayın. Bir de şu dosyaları şifreliyorlar site alan adı ile. En kötüsü de “bağlantıyı görmek için üye olun ya da giriş yapın”. Ne kadar iğrenç uygulamalar. Şuan forumlar, paylaşım toplulukları bok gibi. Türkiye’deki İnternet kullanıcısı daha iyisini hak ediyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.