Dahili Arama Fonksiyonu

Çoğu web sitesi dahili arama işlevi sunar. Kullanıcılar genellikle arayüzden ulaşamadıkları içerikleri ararlar. Kullanıcıların yaptığı aramaları kesinlikle kaydedin ve yorumlayın. Kullanıcıların aradığı kelimeler size arayüzünüz hakkında birçok fikir verecektir.

Kullanıcılar tren saatlerini aramışlarsa tren saatlerini işaret eden bağlantı pek görünür değil demektir. Veya insanlar sitenizde özel günler için kısa mesajlar arıyorlarsa, bu konuda da hizmet vermeyi düşünebilirsiniz.

Ayrıca arama fonksiyonunun sonuçlarını kullanıcılarınıza “en fazla arananlar” şeklinde sunabilirsiniz. Benim o konuda bir taktiğim var. Anahtar kelimeleri arama tarihinin timstampı ile başlatıyorum. Böylece çok eski aranan kelimelerin önüne geçiyor. Peki eski kelimeler yeniden gündeme gelirse? O zaman da onlara da puan ekliyorum. Yani her halükarda güncel aramaları kullanıcınıza sunabiliyorsunuz.

Arama sayıları da önemli bir göstergedir. Kullanıcılar aramayı bir içeriğe ulaşamadıkları zaman kullanırlar. Fazla kapsamlı olmayan bir siteniz var ve arama fonksiyonu çok kullanılıyorsa arayüzde ters giden bir şeyler vardır, yeniden gözden geçirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.