Bu Kadar Zor Olmamalı

Dün gece bir elektronik ticaret sitesinden saç bakım seti sipariş ettim. Siparişi yaparken bu işin mutfağındaki biri olarak olası hataları düşünerek doldurdum formumu. Orada da tespitlerim var. Mesela, ödeme yap buton olması gerekirken bağlantı şeklinde düşünülmüş. Arka plan rengi yok ve belli olmuyor. Neyse kötü ama yine de işimi yaptım. Daha deneyimsiz bir kullanıcı eminim bocalardı.

Siparişi verirken ücreti yatıracağım bankayı seçtim. Eposta adresime bu bankanın bilgileri geldi. Ben garanti seçtim ama elimde iş bankası olduğunu anladım sonradan. Benim hesabımda para yoktu, ağabeyimin de hesabı iş bankasındaydı.

Sonra neyse iş bankası hesabına bakar ona yatırırım ve eposta da bunu belirtirim diye düşündüm. Siteye girdim ama sayfadaki her bağlantıya tıklamama rağmen hesap numaralarını bulamadım. Ben de google’da “şu firma hesap numaraları” diye arama yaptım ve ilk sonuç beni doğru yere götürdü. Google sitelerini kendilerinden daha iyi tanıyor.

Şuan yeniden bir dolaştım sitede ama yine bulamadım hesap numaraları bağlantısını. Üye girişi yapıp da denedim ama hayır.

Bu aslında bilgi mimarisinin konusu. Böyle bir bilgi en görünen yere konulmalıydı bence. Alışveriş sitesinde ödeme en önemli konudur öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.