Bir Başarı Hikayesi

Bence tam bir başarı hikayesi Mydukkan.com.

Dün gece “m audio keystation mini 32” sipariş ettim. Abime EFT yapmasını rica ettim. Sonra eft yapan kişi kısmına abimin adını girdim ve onayladım. Sabah kalktığımda ödeme alınmıştı. Bir süre sonra ürün temin edildi, fatura hazırlandı, paketlendi ve kargoya verildi. Kargo takip linki ve kodu hem eposta adresime hem de mobil telefonuma geldi.

Yaptığım alışverişten çok memnunum. Özellikle yaşadığım alışveriş deneyiminden. Bu benim için çok sorun değil ama İnternet’teki en ucuz fiyatlı üründü. Son kullanıcı yani bir tüketici olarak izlenimim mükemmel.

Bundan 2-3 sene önce de mydukkan’dan alışveriş yapmıştım. Aynı şeyler o zaman da geçerliydi. Üstelik gelen paketlerde o kadar düzenli sarılmış ki yere vursanız bir şey olmayacak.

Bu 2-3 sene öncesi yaşadığım deneyim, benim e-ticaret hakkında görüşlerimi olgunlaştırdı. Artık büfe açar gibi e-ticaret siteleri açılmamalı. Çünkü, çoğu başarısız olacaktır. Apple iphone veya ipad satarken sadece bir ürün satmıyor. Toptan bir kullanıcı deneyimi satıyor. Kararlı çalışan, teknik özellikleri üst seviyede olan, tasarımı harika ürünler satıyorlar. Apple ürünleri benim bütçemi aşıyor, ama aşmasaydı Apple ürünlerini tercih ederdim kesinlikle.

E-ticaret’te de aynı durum geçerli olmalı bence. Sadece bir sürü ürünün listelendiği en fazla ürün yorumu ile etkileşimi olan girişimler bolca var. Ama güzel örnekler de var. Mesela fotografium.com; blogları var, ürün yorumları var, zaman zaman fotoğraf yarışmaları düzenliyorlar.

Artık büfe açar gibi e-ticaret girişimleri olmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.