Beni Düşündürme

Steve Krug’un meşhur kitabı “Don’t Make ME Think” kitabını kullanılabilirlik ile uğraşanlar bilir. Kitabın adından da anlaşılabileceği gibi kullanıcı düşünmek istemiyor. İşini bitirip gitmek istiyor. Örneğin alışveriş yapıyor, ben çok rahatlıyorum alışveriş yaparken.

Aşağıdaki görselde bir bilgisayar satış İnternet sitesinin SSD listeleme sayfasının bir kısmını görüyorsunuz. Fiyat : 299 USD + KDV gibi fiyat belirlenmiş. Bu görsel sayfanın sadece bir bölümü 10-15 adet ürün listeleniyor normalde.

Şimdi bakıyorum Intel 120 GB SSD, 299$ + KDV. Dolar kuru neydi? Kabaca hesapladım. Sonra KDV eklemem gerekecek. Bunu ya her ürün için tekrarlayacağım ya da hepsinin teker teker detayına girip bakacağım. Bunun ticari bir anlamı olabilir, onu bilmiyorum yanlış anlaşılmasın. Ben sadece kullanımının zorluğundan bahsediyorum.

Aşağıda ise Vatan Bilgisayar’ın ürün listeleme sayfasından bir parça var. Harika tasarlanmış, süper, harika demeyeceğim. Ama bir bakışta ürünlerin taksitli, tek çekim – havale ödeme fiyatlarını görebiliyorum. Önceki sayfaya göre en azından %90 daha az sürede ürün inceleme işlemimi tamamlıyorum.

Kullanıcılar sitelerinize bulmaca çözmeye gelmiyorlar ve siz rakipsiz değilsiniz. Onlarca bilgisayar satış sitesinden sadece birisiniz. Lütfedip sitenize gelen bir kullanıcıya böyle davranılır mı?

Mesela gerçek hayatta bir mağazanız olsa pantolonların yarı modellerini en üst kata, diğer yarısını da en alt kata koyar mıydınız? Peki neden İnternet’te bu şekilde düşünemiyorsunuz?

Burada başka bir yerde gördüğüm konuyu paylaşayım; Bilgisayar topluyordum. Sayfayı açtığımda parça kategorileri ve kategorinin ürünleri select box ile gösteriliyordu. Peki sorun nedir? Bakalım;

Bir ürünü seçmeden fiyatını göremiyorsunuz. Intel kaç TL, AMD kaç TL tek tek tıklamanız lazım fiyatlar için. Çözüm basit; parçaların yanına fiyat eklemek. Öyle özel yöntemlere gerek yok. Ama bunu tasarlayan kişinin bu sistemi kendisine bilgisayar toplarken kullanmadığına eminim.

Bir şey daha fark ettim bu sayfada. Sağda gösterilen fiyata KDV dahil mi? Kesinlikle bir belirteç yok. Siparişi tamamla deyip gördüm ki fiyatlara KDV dahildir, diğer sitelerde ürünlere toptan eklenebiliyor. Eğer seçenekler varsa açıklamak zorundasınız.

En azından kullanıcılara “Gösterilen fiyatlara KDV dahildir” mesajını gösterebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.