Akıllı Telefonlarda Çekirdek Savaşı

Önce çift çekirdek ile başladı telefonlar bu savaşa. En sonunda 4 çekirdeğe kadar geldik. Böyle de ilerleyecektir çünkü frekans hızını artırmak hem batarya problemlerine hem de ısınma problemlerine neden olabilir.

Geçen arkadaşım Mustafa Atik ile konuşuyorduk. Ben bir programın simgesine tıkladığım anda açılıyorsa frekans hızı ve çekirdek sayısı beni ilgilendirmez diyordu. Ne kadar doğru bir tespit. iPhone 4s 800 Mhz çift çekirdekli işlemciye sahip. Donanım ve yazılım birlikte bir cihaz için üretildiğinden mükemmel çalışıyor. Kararlı, hızlı, işletim sistemi güzel, markette bol seçenek var vs..

Ben HTC Incredible S kullanıyorum. Daha yeni Android 4.0.4 HTC Sense 3.6 güncellemesi aldı. Tamam ben de telefonumdan memnunum ama bazen yavaşlayabiliyor. Ama iphone 900 TL kadar daha pahalıydı satın aldığımda.

Telefon alırken bence ilk bakılması gereken şeyler; kararlı çalışması, batarya süresi ve en önemlisi uygulama mağazasının genişliği / kalitesi. iphone sahipleri.

Uygulama marketleri bir ekosistem. Hiç yazılım satın almazsanız, geliştiriciler platformdan uzaklaşır. Platformdan uzaklaştıkça diğer platformlara geçerler. Para kazanmak için uygulama geliştiriyorsanız ilk adres Apple App Store olur genelde. Çünkü ios kullanıcıları uygulamalara para ödüyorlar. Bu böylece kendini besliyor.

Android yüklü cihaz sayısı katlanarak artıyor ama uygulama mağazası bu kadar olumlu bir tablo yansıtmıyor. Kar marjları düşük, ödeme yapılma oranı düşük. Bence mobil alanda en büyük yatırım uygulama geliştiricilere yapılmalı. Yarışma, ödül vs.. ne olursa…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.